خانه / برنامه نویسی / آموزش زامارین قسمت اول آموزش نصب زامارین

آموزش زامارین قسمت اول آموزش نصب زامارین

آموزش نصب زامارین

قبل از آموزش نصب زامارین اجازه بدهید در باره “زامارین چیست” بدانیم.

زامارین xamarin یک شرکت نرم افزاری در کالیفرنیا/سانفرانسیسکو هست که در سال ۲۰۱۱ توسط مهندسانی کهپروژه مونو ( Mono ) را راه اندازی کردند ایجاد شده است.

پروژه ی Mono شامل Mono و  Mono Touch و Mono Android در واقع یک پیاده سازی مستقل از پلتفرم ( Cross Platform ) از ساختار CLI یا زیر ساخت دات نت فریم ورک هست که روی پلتفرم های دیگر از جمله لینوکس، مک، اندروید و آیفون قبل اجرا هست

با استفاده از Mono و کتابخانه های پیاده سازی شده توسط زامارین برای اندروید و آیفون، شما قادر خواهید بود با استفاده از زبان سی شارپ برنامه های بومی برای پلتفرم های اندروید و آیفون تولید کنید.

در سال ۲۰۱۵ حدود ۱ میلیون توسعه دهنده از ۱۲۰ کشور دنیا از زامارین و محصولات اون استفاده میکنند و با حمایت های مایکروسافت از این شرکت خلاق بزودی شاهد رشد بیش از پیش زامارین و محصولاتش خواهیم بود.

حالا می پردازیم به آموزش نصب زامارین :

نصب زامارین xamarin به دو روش خودکار و دستی نصب میشه.

در این مطلب روش خودکار آموزش داده میشه.

در روش خودکار آموزش نصب زامارین که ساده ترین روش هست، شما فقط کافی است فایل xamarin installer که در سایت زامارین موجود هست رو دانلود کنید و اون رو اجرا کنید.

آموزش نصب زامارین به صورت خودکار
آموزش نصب زامارین به صورت خودکار

بعد از اجرای xamarin installer لیست افزونه های قابل نصب و پیش نیازهای لازم برای نصب به شما داده می شود که فقط کافی ست گزینه ی نصب را بزنید.

بسته به سرعت اینترنت شما دانلود فایل های لازم صورت گرفته و نصب صورت خواهد گرفت.

** توجه داشته باشید که حجم نهایی کل فایل ها چند گیگابایت میشه.

بعد از این مرحله کافیست چند تا تنظیم ساده در مورد آدرس فایل های sdk و ndk و jdk رو تنظیم کنید که آدرس نمونه تقریبا همیشه همینطور هست و فقط بسته به نگارشی از jdk که نصب میکنید فرق میکند.

تنظیمات در زامارین استادیو
تنظیمات در زامارین استادیو
تنظیمات زامارین در ویژوال استادیو
تنظیمات زامارین در ویژوال استادیو

نکته مهم: برای استفاده از این روش حتما باید بتونید گوگل رو دور بزنید. چون sdk  اندروید رو مستقیم از سرور گوگل دانلود میکنه و گوگل دسترسی رو برای کاربرای ایرانی بسته.

در قسمت بعد روش دستی رو نصب میدیم که جزییات بیشتری داره، ولی با توجه به شرایط اینترنت و پهنای باید برای ما مناسب تره.

مشکل روش خودکار این هست که باید تعداد زیادی فایل رو هر بار که ویندوز عوض میکنین دانلود کنین و همچنین شرایط دانلود برخی پیش نیازها به علت تحریم گوگل بسته ست.

خب پس میریم سر روش نصب دستی.

روش نصب زامارین در مراحل زیر خلاصه میشه:

۱- نصب کیت توسعه ی جاوا jdk

۲- نصب کیت توسعه اندروید Android SDK

۳- نصب Gtk#

۴- نصب زامارین استودیو (اختیاری)

۵- نصب زامارین برای ویژوال استودیو

۶- پیکربندی محیط

 

توجه داشته باشید که حداقل نسخه ویندوز مورد نیاز، ویندوز ۷ می باشد و ویژوال استودیو نیز نسخه ۲۰۱۳ باشد. (آموزش نصب زامارین) بعضی ویژگی های زامارین در نسخه ۲۰۱۰ ویژوال استودیو کار نمی کند.

خب، حالا مراحل گفته شده  در بالا را با شرح جزییات با هم پیش میریم.

آموزش نصب زامارین

۱- نصب کیت توسعه ی جاوا jdk

فایل jdk رو می توانید از سایت اوراکل  دانلود کنید. سپس به قسمت Java SE Development Kit 7u79 بروید و بعد از قبول توافق نامه فایل jdk-7u79-windows-i586.exe رو برای دانلود انتخاب کنید. و سپس دانلود شروع می شود.

توجه کنید که حتما فایل x86 را دانلود کنید. هر چند کامپیوتر و ویندوز شما x64 باشد.

توصیه می شود که مسیر پیش فرض نصب jdk را عوض نکنید.مسیر پیش فرض C:\Program Files (x86)\Java می باشد.

 

۲- نصب Android SDK

android sdk شامل ابزارها و کتابخانه های مورد نیاز برای ساخت برنامه های اندروید می باشد. نصب android sdk شامل چند گام هست -آموزش نصب زامارین- که در زیر توضیح میدیم:

۱- دانلود android sdk : این بسته شامل همه ابزارهای مورد نیاز برای تست و توسعه و خطایابی و توزیع نرم افزارهای اندروید می باشد. شما می توانید این بسته را از آدرس http://developer.android.com/sdk/index.html دانلود کنید. در این صفحه فایلی با نام installer_r[xx].[x].[x]-windows.exe مورد نیاز شما می باشد.  از آنجایی که ما از sdk درزامارین استودیو و ویژوال استودیو استفاده خواهیم کرد، نیازی به دانلود بسته adt bunble نداریم.

۲- نصب android sdk : بعد از دانلود بسته، اکنون زمان نصب آن شده است. فایل دانلود شده را اجرا کنید و پنجره های ویزارد را پیش بروید. مطمئن شوید که گزینه Install for anyone using this computer حتما تیک خورده باشد.

مرحله اول نصب زامارین
مرحله اول نصب زامارین

این کار باعث می شود که sdk در مسیر پیش فرض یعنی C:\Program Files (x86)\Android\android-sdk نصب شود.

۳- دانلود اندروید ndk : کار ndk در اینجا تزریق اسمبلی های دات نت داخل کتابخانه های بومی هست. ما با این ابزار به طور مستقیم کاری نداریم و زامارین در پشت صحنه برای تولید برنامه از آن استفاده میکند. دانلود ndk از طریق لینک https://developer.android.com/tools/sdk/ndk/index.html امکان پذیر هست. در صفحه دانلود، فایل مورد نیاز برای سیستم ۳۲ بیت را دانلود کنید. قالب نام فایل شبیه android-ndk-r[X]-windows-x86.zip خواهد بود.

آموزش نصب NDK
آموزش نصب NDK

فایل دانلود شده را در پوشه C:\Program Files (x86)\Android از حالت فشرده خارج کنید. یک پوشه با نام android-ndk تشکیل می شود(آموزش نصب زامارین). احیانا یک شماره هم داشته باشد.

۴- اجرای SDK Manager  : در منوی start ویندوز sdk manager را پیدا کنید و بصورت run as admin اجرا کنید.

۵- نصب ابزارهای sdk مورد نیاز : بعد از اجرای sdk manager ابزارهای و کامپوننت های مورد نظر را نصب کنید. در نظر داشته باشید که همیشه آخرین نگارش ابزارهای زیر باید نصب باشد:

  • Android SDK Tools
  • Android SDK Platform-tools
  • Android SDK Build-tools

این ابزارها در شکل زیر نشان داده شده اند:

دانلود ابزارها در SDK Manager
دانلود ابزارها در SDK Manager

بعد از انتخاب ابزارهای مورد نیاز دکمه Install [x] packages را بزنید. آموزش نصب زامارین : سپس باید توافقنامه را accept کنید و بعد دکمه install را بزنید. بسته به ابزارهای انتخابی و سرعت پهنای باند شما، بعد از مدت زمانی کار دانلود و نصب تمام خواهد شد.

۶- نصب ابزارها و پلتفرم های بیشتر: توصیه می شود که پلتفرمهای نگارش های معروف و محبوب اندروید را حتما نصب داشته باشید.می توانید با جستجو در اینترنت یا از طریق Android Dashboard نگارش های محبوب را ببینید. البته sdk manager هر زمان که مایل باشید از طریق زامارین استودیو یا ویژوال استودیو یا مستقیم در دسترس است و میتوانید ابزارها و فریم ورک های جدید را نصب یا بروزرسانی کنید.

توجه داشته باشید که حجم ابزارهای این قسمت بالاست و معمولا حداقل ابزارهای مورد نیاز هم از ۵ گیگابایت فراتر می رود. روش هایی برای دانلود مجزا و نصب به صورت دستی وجود دارد که بهتر است از آن روش ها استفاده نمایید. با جستجو مطالب زیادی در این مورد پیدا خواهید کرد. انشالله در آینده مقاله ای در این مورد خواهم نوشت.

۳- نصب Gtk#

اگر از زامارین استودیو استفاده میکنید احتیاج به نصب این پیش نیاز دارید. ولی اگر منحصرا از ویژوال استودیو برای توسعه استفاده میکنید، نیاز به نصب این پیش نیاز نیست. برای دانلود از این لینک استفاده کنید.

آموزش نصب GTK
آموزش نصب GTK

۴- نصب زامارین استودیو 

اکنون بعد از نصب پیش نیازها نوبت به نصب محیط توسعه می رسد. شما می توانید از قسمت store در سایت زامارین -آموزش نصب زامارین- ، آخرین نگارش آن را دریافت کنید.

آموزش نصب زامارین استادیو
آموزش نصب زامارین استادیو

۵- نصب افزونه زامارین برای ویژوال استودیو

افزونه زامارین برای ویژوال استودیو روی ویژوال استودیو با حداقل نگارش ۲۰۱۳ نصب می شود. بنابراین شما باید قبل از نصب افزونه، visual studio 2013 ultimate  روی سیستم نصب داشته باشید. سپس افزونه را نصب کنید.

۶- پیکربندی محیط

بعد از این مرحله کافیست چند تا تنظیم ساده در مورد آدرس فایل های sdk و ndk و jdk رو تنظیم کنید آموزش نصب زامارین که آدرس نمونه تقریبا همیشه همینطور هست و فقط بسته به نگارشی از jdk که نصب میکنید فرق میکند.

تنظیمات زامارین استادیو
تنظیمات زامارین استادیو
تنظیمات زامارین در VS
تنظیمات زامارین در VS

منبع: زامارین پرشین (Xamarin-Persian)

مطلب پیشنهادی

تنظیمات در زامارین استادیو

آموزش زامارین قسمت دوم فیلم مقدمه ای بر زامارین

در پست مقدمه ای بر زامارین فلم آموزشی که وب سایت زامارین پرشین آماده کرده است را ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *