خانه / طراحی و گرافیک / آموزش فتوشاپ CS4

آموزش فتوشاپ CS4

فتوشاپ CS4

آموزش سریع فتوشاپ CS4

اگر تازه به فتوشاپ CS4 مهاجرت کرده اید تغییرات زیادی را نسبت به ورژن های قدیمی خواهید دید. در تصویر زیر محیط فتوشاپ CS4 Extended version را می بینید.

فتوشاپ CS4
فتوشاپ CS4

نوار منو

مانند بقیه ی نرم افزارها در بالای محیط فتوشاپ منو قرار گرفته که با کلیک روی هر گزینه ی آن لیستی از گزینه ها باز می شود. برای مثال با کلیک روی File گزینه های باز کردن، ذخیره کردن و بستن فتوشاپ در دسترس خواهد بود. منوی Layer دارای گزینه هایی برای کار با لایه ها است. فیلترهای فتوشاپ از طریق منوی Filter قابل دسترسی است.

فتوشاپ CS4
فتوشاپ CS4

در اینجا قصد نداریم همه ی گزینه های منو را بررسی کنیم بلکه در طی این مقاله با چند تا از مهمترین آنها آشنا می شویم.

پنل ابزارها

در قسمت چپ محیط فتوشاپ پنل ابزارها قرار دارد که آن را جعبه ابزار صدا می زنیم. این ابزارها بیشترین استفاده را در فتوشاپ دارند و به دفعات زیاد به آن مراجعه خواهیم داشت. من در عکس زیر برای صرفه جویی در فضا جعبه ابزار را نصف کرده ام.

فتوشاپ CS4
فتوشاپ CS4

به دلیل اینکه من از ورژن Extended استفاده می کنم ممکن است جعبه ابزار شما با مال من تفاوتهایی داشته باشد اما اکثر گزینه های آن با نسخه ی استاندارد یکی است.

دسترسی به ابزارهای مخفی

فتوشاپ CS4 مثل ورژن های قبلی ابزارهای زیادی در خود دارد که اگر قرار بود همه در دسترس باشند محیط کار خیلی شلوغ می شد به همین دلیل شرکت ادوبی آنها را گروه بندی کرده است. هرگاه سمت راست و پایین یک ابزار مثلث کوچکی دیدید می توانید با کلیک روی آن به ابزارهای مخفی شده دسترسی پیدا کنید.مثلا من در اینجا با کلیک کردن و نگه داشتن ماوس روی Rectangular Marquee Tool منویی را مشاهده می کنم که شامل گزینه هایی مانند تصویر زیر است. برای انتخاب هر گزینه ماوس را روی آن برده و کلیک را رها کنید.

فتوشاپ CS4
فتوشاپ CS4

نوار آپشن ها

نوار آپشن ها در بالای صفحه و زیر نوار منو قرار دارد و مرتبط با جعبه ی ابزارهاست. بسته با اینکه کدام ابزار انتخاب شده باشد گزینه های آن تغییر می کند.

فتوشاپ CS4
فتوشاپ CS4

اگر از جعبه ابزار Crop Tool را انتخاب کنم نوار آپشن ها به صورت زیر ظاهر می شود:

فتوشاپ CS4
فتوشاپ CS4

و اگر Type Tool را انتخاب کنم نوار آپشن گزینه های زیر را نمایش می دهد:

فتوشاپ CS4
فتوشاپ CS4

هر ابزاری آپشن های خود را در نوار آپشن ها نمایش می دهد.

نوار اپلیکیشن ها

نوار اپلیکیشن ها در فتوشاپ CS4 اولین بار معرفی شده است که کنار منوی اصلی فتوشاپ قرار دارد.

فتوشاپ CS4
فتوشاپ CS4

این نوار چیز جدیدی را برای ما ایجاد نکرده بلکه گزینه های مختلفی که زیاد با آنها سر و کار داریم یک جا جمع کرده. برای مثال با کلیک روی مربعی که Br روی آن نوشته شده برنامه ی Adobe Bridge باز می شود.

فتوشاپ CS4
فتوشاپ CS4

سمت راست آن آیکن View Extra قرار دارد که دسترسی آسان به Guides,Grid,Ruler را فراهم می کند.

فتوشاپ CS4
فتوشاپ CS4

کنار آن Zoom Level قرار دارد که ۴ حالت زوم کردن را پیش فرض دارد و همچنین می توان درصد زوم را در آن نوشت

فتوشاپ CS4
فتوشاپ CS4

علامت دست هم از جعبه ابزار حذف شده و در این ناحیه قرار گرفته است.

فتوشاپ CS4
فتوشاپ CS4

ابزار جدید Rotate View

ابزار Rotate View ویژگی جدیدی در فتوشاپ CS4 است که اجازه می دهد همانند میز کار واقعی عکس را روی آن بچرخانیم بدون اینکه واقعا عکس چرخیده باشد و به پیکسلها آسیبی برسد.

فتوشاپ CS4
فتوشاپ CS4

ابزار جدید نمایش چند سندی

یکی دیگر از ابزارهای جدید اضافه شده در فتوشاپ نمایش چند سندی است که بوسیله ی آن می توانیم نحوه ی چینش سندها را تعیین کنیم.

فتوشاپ CS4
فتوشاپ CS4

آخرین گزینه هم آیکن Screen Mode است که به ما اجازه می دهد مد نمایش را از بین ۳ گزینه ی standard,full screen with menu bar,full screen mode انتخاب کنیم.

فتوشاپ CS4
فتوشاپ CS4

پنل ها

مانند ورژن های قبلی فتوشاپ پنل های فتوشاپ در سمت راست قرار گرفته اند. این پنل ها حاوی گزینه های زیادی هستند که تنظیمات مختلف روی عکس را بر عهده دارند مانند پنل لایه که وظیفه ی مدیریت لایه ها را بر عهده دارد. اکثر پنل ها فرقی با ورژن های قبلی فتوشاپ نکرده است به جز پنل Adjustment

فتوشاپ CS4
فتوشاپ CS4

در حالت پیش فرض تعدادی پنل نمایش داده می شوند اما با استفاده از منوی Window می توانید پنل دلخواه خود را حذف یا اضافه کنید. در عکس زیر نمای باز شده ی منوی Window را می بینید. هر قسمتی که علامت تیک کنار آن هست در بخش پنل ها نمایش داده می شود

فتوشاپ CS4
فتوشاپ CS4

برای مرتب و دسته بندی کردن پنل ها فتوشاپ از گروه بندی لایه ها استفاده می کند. برای مثال پنل های Layers,Channels,Paths در یک گروه قرار دارند. برای انتخاب یک پنل از گروه بر روی تب آن در بالای گروه کلیک کنید

فتوشاپ CS4
فتوشاپ CS4

هر پنل شامل آپشن ها و دستورات منحصر به فرد خود است. برای دسترسی به آنها روی آیکن منو در قسمت بالا و راست پنل کلیک کنید

فتوشاپ CS4
فتوشاپ CS4

فضای کاری

در قسمت بالا و سمت راست فتوشاپ بخشی وجود دارد که از طریق آن می توانیم نوع فضای کاری را تعیین کنیم. فضاهای کاری به ما کمک می کنند تا برای اهداف مختلف پنل ها ، منوها و کلیدها میانبر را تنظیم کنیم. برای مثال ممکن است شما برای ویرایش عکس یک سری پنل را نیاز داشته باشید و برای نقاشی کردن یک سری دیگر از پنل ها را نیاز داشته باشید که رو صفحه باشند. فتوشاپ CS4 دارای ۷ فضای کاری پیش فرض است. در حالت عادی فضای کاری Essentials فعال است. با کلیک بر روی آن می توانید دیگر فضاهای کاری را انتخاب کنید:

فتوشاپ CS4
فتوشاپ CS4

پنجره ی سند

پنجره ی سند همان پنجره ای است که عکس ما و تمام کارهایی که روی آن انجام می شود درون آن قرار می گیرد.

فتوشاپ CS4
فتوشاپ CS4

پنجره ی سند به ما اطلاعاتی از قبیل مقدار زوم، مد رنگ و عمق بیت فعلی را ارائه می دهد.

فتوشاپ CS4
فتوشاپ CS4

در قسمت پایین پنجره ی سند نیز اطلاعاتی از قبیل مقدار زوم و حجم عکس فعلی نمایش داده می شود. اگر روی فلش رو به راست کلیک کنید سپس show را انتخاب کنید لیستی کامل از اطلاعات در مورد تصویر جاری را می توانید ببینید:

فتوشاپ CS4
فتوشاپ CS4

 

گردآورنده:آموزش.نت

منبع:فتوشاپ

مطلب پیشنهادی

بهترین نرم افزارهای طراحی

معرفی ۱۱ نرم افزار طراحی گرافیک و ویرایش تصویر

نرم افزار طراحی گرافیک و ویرایش تصویر: در این قسمت میخواهیم ۱۱ نرم افزار طراحی گرافیک ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *