خانه / برنامه نویسی / پرکاربردترین زبان های برنامه نویسی

پرکاربردترین زبان های برنامه نویسی

آموزش زبان برنامه نویسی جاوا: Constructor

پرکاربردترین زبان های برنامه نویسی

پرکاربردترین زبان های برنامه نویسی
پرکاربردترین زبان های برنامه نویسی

پرکاربردترین زبان های برنامه نویسی

زبان های برنامه نویسی پر کاربرد

شاید هیچ فناوری همانند فناوری کامپیوتر دارای تنوع در حوزه های مختلف نباشه. تنوع در حوزه های سخت افزاری، نرم افزاری، شبکه ، امنیت و غیره و غیره . در هر حوزه ای از این فناوری قدم بر می دارید، با حجم زیادی از مطالب روبرو می شید، مطالبی که بسرعت در حال به روز شدن هستند. و شما باید بعنوان متخصصی که پا به این عرصه گذاشته ، همواره دانش خودتونو در حوزه مربوطه به روز نگه دارید و این همون قسمت سخت قضیست. در این مطلب وارد بخشی از این این فناوری می شیم که متعلقه به برنامه نویسیه و از اهمیت و کاربرد فراوانی در بخش های مختلف از قبیل صنعت، برنامه های کاربردی، امنیتی، اندرویدی و … برخورداره . در ادامه شما رو با تعدادی از مهمترین زبانهای برنامه نویسی و کاربرد اونها آشنا می کنم و امیدوارم این آگاهی، راهنمایی باشه برای اون دسته از دوستانی که در این حوزه از فناوری کامپیوتر تصمیم دارند به فعالیت بپردازند.

پرکاربردترین زبان های برنامه نویسی
پرکاربردترین زبان های برنامه نویسی

البته دو نکته مهم در این حوزه وجود داره ، اول اینکه میزان علاقه و شور و شوق شما، نقش بسزایی در پیشرفت کاری شما در حوزه مربوطه داره و دوم اینکه با توجه به اینکه قالب اصلی در تمام برنامه نویسی ها ، تقریبا شبیه به همه، شما با یادگیری یک زبان تا حد زیادی راه خودتون برای یادگیری زبان دوم هموار کردید. البته شاید نیازی به یادگیری تمام زبان های برنامه نویسی نباشه و کار منطقی ای هم بحساب نمی آد ولی برای شما این امکان رو فراهم می کنه که در صورتی خواستید حوزه برنامه نویسیتون رو تغییر بدید، با سرعت بیشتر و آمادگی بهتری این انتقال رو داشته باشید.

پرکاربردترین زبان های برنامه نویسی
پرکاربردترین زبان های برنامه نویسی

لیست زبان های برنامه نویسی پر کاربرد:


JAVA
زبانهای برنامه نویسی جاوا و دات نت مایکروسافت، از کاربردی ترین نرم افزارهای حال حاضر دنیا در عرصه پروژه های اقتصادی هستند و در حال حاضر شاید میلیون ها نفر از طریق این زبان، امرار معاش می کنند و از طرفی با توجه به اینکه زبان برنامه نویسی سیستم عامل Android ( برای موبایل ) هم جاواست، کاربرد و اهمیت این زبان برنامه نویسی رو افزایش داده و در نمودار رتبه بندیه انجمن PYPL PopularitY ، این زبان برنامه نویسی ، رتبه نخست رو به خودش اختصاص داده.

C++ / C
این زبان برنامه نویسی جزء اولین زبان های برنامه نویسه که دانشجویان در دانشگاه باید اون رو یاد بگیرند و در واقع بعنوان پایه و شروع یادگیری اسکلت برنامه نویسی محسوب میشه. از زبان برنامه نویسی ++C بیشتر در نرم افزار های مهندسی و صنعتی مورد استفاده قرار می گیره و دارای جایگاه خاصی در این حوزست و از جمله کاربردهای اون میشه به این موارد اشاره کرد:درایور های دستگاه های صنعتی ، نرم افزار های مربوط به Embedded Systems ، برنامه های مربوط به Server – Client ها با امنیت بالا ، بازی های ویدیویی . و در فهرست بندی PYPL PopularitY، به ترتیب رده های ششم و هفتم قرار دارند .

پرکاربردترین زبان های برنامه نویسی
پرکاربردترین زبان های برنامه نویسی

PHP
از این زبان برنامه نویسیه حرفه ای جهت طراحی صفحات وب بخصوص صفخات وب پویا و تعاملی مورد استفاده قرار می گیره و به دلیل کاربردی بودن آن در حوزه وب، در جایگاه سوم این رده بندی قرار داره.

VISUAL BASIC
با استفاده از این زبان برنامه نویسی ، که یادگیری اون آسان و دلپذیره، شما این امکان رو خواهید داشت تا با کمی آموزش بتونید برنامه های ساده دارای رابط گرافیکی ایجاد کنید و در ادامه به ایجاد برنامه های پیچیده و کاربردی تجاری اقدام کنید. از جمله کاربردهای دیگه این برنامه نویسی ، امکان ایجاد ماکروهای مربوطه در مجموعه نرم افزارهای آفیسه که امکان کار در اونهارو برای شما راحتتر، حرفه ای تر و لذت بخش تر می کنه.این زبان برنامه نویسی به دلیل سادگی و راحتی ای که برای برنامه نویس فراهم می کنه، ااز جایگاه ویژه ای بین برنامه نویسان برخورداره و از دید PYPL PopularitYدر رتبه چهاردهم قرار می گیره .

پرکاربردترین زبان های برنامه نویسی
پرکاربردترین زبان های برنامه نویسی

#C
#C این زبان برنامه نویسیه فوق العاده، که مورد علاقه برنامه نویسان زیادی در سطح دنیاست توسط مایکروسافت و از دل زبان .NET رشد کرده و با کسب استانداردهای ISO و Ecma تونست بعنوان یک زبان استاندارد خودشو مطرح کنه.از این زبان برنامه نویسی برای ایجاد سیستم عامل Windiws Phone 7 ( سیستم عامل موبایل هایی همچون HTC ) استفاده میشهو در رتبه بندی PYPL PopularitY، در ردیف ۴ جدول زبانهای برنامه نویسی قرار داره.

PYTHON
همانطور که گفته شد این زبان برنامه نویسی همانند همتای خود PERL برای ایجاد برنامه های کاربردی تحت وب و برنامه های کاربردی ابری در قالب هایی مثل Django استفاده میشه و از نکات قابل توجه اینکه موتور برنامه های گوگل، با این زبان نوشته شده و پشتیبانی و بروز میشود.از جمله مزیت های زبان های Python و Perl نسبت به PHP تنوع کاربردی آن در هر یک از حوزه های وب، هوا و فضا ، اقتصادی ، نظامی و … می توان اشاره کرد. این زبان در رده بندی PYPL PopularitY، در رده دوم قرار دارد .

پرکاربردترین زبان های برنامه نویسی
پرکاربردترین زبان های برنامه نویسی

 

PERL
زبان برنامه نویسی کوبول، یک زبان برنامه نویسی با اهداف تجاریه که در همین راستا زبان Perl بعنوان جایگزینی برای آن طراحی و ایجاد شد.زبان های برنامه نویسی اسکریپتی و پویا همچون Perl ، PHP ، Python و Ruby با پشت سر گذاشتن زبان های برنامه نویسی اصلی و پایه از قبیل Java دارای جایگاه ویژه ای در حوزه برنامه نویسی وب محسوب می شوند. البته طبق سایت Indeed.com متقاضیان بان Perl از سه تای دیگه بیشتره و در فهرست بندی PYPL PopularitY، این زبان در رده شانزدهم جدول قرار داره.

OBJECTIVE_C
این زبان برنامه نویسی با اقتباس از زبان های برنامه نویسی پرکاربرد و پایه ایه SmallTalk و C گرفته شده و خودش بعنوان پایه ای برای زبان برنامه نویسی جاوا محسوب میشه. از این زبان برنامه نویسی جهت برنامه ها و سیستم عامل های Mac OS X و iOS شرکت Apple در محصولات این شرکت مثل iPhone و iPod و iPad مورد استفاده قرار می گیره . رتبه این زبان در رده بندی PYPL PopularitY، ردیف هشتم جدوله.

پرکاربردترین زبان های برنامه نویسی
پرکاربردترین زبان های برنامه نویسی

 

RUBY
این زبان برنامه نویسی توسط شخصی به نام Y ukihiro ” Matz ” Matsumoto طراحی و ایجاد شد و اقتباس شده زبان های برنامه نویسی SmallTalk ، Ada ، Perl ، Eiffel و Lisp محسوب میشه و از جمله کاربردهای اون میشه به ساخت برنامه های تحت وب ، شبیه ساز ها ، مدل های سه بعدی ، برنامه تجاری ، رباتیک ، شبکه ، علوم مخابراتی ، سیستم های مدیریت سیستم و بسیاری موارد دیگر اشاره کرد . طبق اظهارات سازنده اون ” هیچ برنامه نویس زبان Ruby نمیشناسم که بیکار مانده باشد ” . این زبان در ردیف دوازدهم قرار دارد .

JAVA SCRIPT ( همراه با HTML و CSS )
از این زبان برنامه نویسی جهت برنامه نویسی وب مورد استفاده قرار می گیرد و تمامی مرورگرهای اینترنتی از اون پشتیبانی می کنند و از طرفی همین موضوع، بستری رو فراهم کرده برای عکرها تا با توجه به کاربردی بودن اون، به سیستم ها نفوذ کنند. رتبه پنجم رتبه ایه که PYPL PopularitYبه اون داده.

 

گردآورنده:آموزش.نت

منبع : ITPRO

مطلب پیشنهادی

تنظیمات در زامارین استادیو

آموزش زامارین قسمت دوم فیلم مقدمه ای بر زامارین

در پست مقدمه ای بر زامارین فلم آموزشی که وب سایت زامارین پرشین آماده کرده است را ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *