خانه / کامپیوتر و شبکه / جدیدترین ترفندهای ویندوز 10

جدیدترین ترفندهای ویندوز 10

جدیدترین ترفندهای ویندوز 10

مقدمه: سلام دوستان عزیز و گرامی در این قسمت از آموزش میخواهیم بپردازیم به جدیدترین ترفندهای ویندوز 10 به صورت تصویری تا پایان آموزش همراه با ما با این آموزش باشید امیدوارم از این آموزش خوشتون بیاد همراه با ما باشید دوستان گرامی و عزیز میریم سراغ آموزش.

اسپارتان

windows10-ie11-experimental-features-100564947-gallery

 

بی‌آیید اول با اسپارتان شروع کنیم. مایکروسافت برای ویندوز 10 خود یک مرورگر سبک و جدید با نام Project Spartan ساخته است. با اینکه این مرورگر فعلا در ویندوز فعال نیست، می‌توانید نسخه آزمایشی آن را از طریق اینترنت اکسپلورر 11 فعال کنید.

تنها کافیست اینترنت اکسپلورر را باز و عبارت About:flags را در نوار آدرس تایپ کنید. در صفحه‌ای که باز می‌شود گزینه experimental Web Platform Features را فعال کرده و سپس مرورگر را ری استارت کنید، پس از آن تنظیمات custom User Agent را نیز فعال کنید. اینگونه است که وب سایتها مجبور می‌شوند که به جای استفاده از موتور قدیمی اینترنت اکسپلورر از اسپارتان اج استفاده کنند.

موتور اج از موتور جستجوی اینترنت اکسپلورر 11 سریعتر است، ولی به خاطر داشته باشید که بی دلیل نیست که این مرور گر برچسب نسخه آزمایشی خورده است. مراقب امنیت باشید!

تقویم و ساعت نو نوار شده

windows10-new-calendar-100564952-gallery

زمانی که داریم ویژگی‌های ویندوز را فعال می‌کنیم، بهتر است سری به ساعت و تقویم زیبای این نسخه هم بزنیم. برای فعال کردن این بخش نیاز به ایجاد تغییرات در بخش رجیستری داریم. روی منوی استارت کلیک و Run را اجرا کنید. در پنجره باز شده regedit را بنویسید و اینتر را بفشارید. در میان فایلهای سیستمی HKEY_LOCAL_MACHINE > Software > Microsoft > Windows > CurrentVersion > ImmersiveShell را بی‌یابید و روی بخشی خالی از پنجره راست کلیک و New > DWORD (32-bit) Value را انتخاب کنید و نام آنرا UseWin32TrayClockExperience بگذارید. تمام!

به نوار وظیفه بروید و مثل همیشه بخش تقویم و ساعت را باز کنید.

گوش‌های کورتانا را شنواتر کنید

windows10-hey-cortana-100564948-gallery

کورتانا بالاخره به نسخه دسکتاپ هم آمد، ولی نسخه پیش فرضش چندان هم گوش شنوا ندارد. اما اگر دلتان می‌خواهد آنرا حرف گوش کن‌تر کنید، بازش کنید و به بخش تنظیمات بروید، سپس آپشن ‘Let Cortana respond when you say ‘Hey Cortana را فعال کنید.

این رابه خاطر داشته باشید که درسته که کورتانا شبیه به Google Now است، ولی عملکردش بیشتر تحت تاثیر شناختی که از شما دارد است.

حتما از نسخه لمسی برنامه آفیس استفاده کنید

windows-10-office-preview-100568340-gallery

خبر خوب این است که اپلکیشن لمسی آفیس در شکل یک برنامه سازگار با تمام دستگاه‌های ویندوزی 10 در حال تکمیل شدن است. خبر خوب دیگر این است که مایکروسافت نسخه بتای آنرا به صورت رایگان برای ویندوز 10 در نظر گرفته است.

البته برای داشتن آن باید سری به فروشگاه ویندوز بزنید.

خاموش کردن نمایش سریع جستجوگر فایل

windows10-file-explorer-quick-access-100564945-gallery

زمانی که جستجوگر فایل را در ویندوز 10 باز می‌کنید، ویژگی نمایش دسترسی سریع، پوشه‌ها و فایل‌هایی که اخیرا دیده‌اید به نمایش می‌گذارد. این ویژگی خوب است، .ولی اگر نمی‌خواهید و دوست دارید اولین صفحه مثل صفحه This PC در ویندوز 8 باشد منوی view را باز کنید و به بخش آپشن بروید. پنجره فولدر آپشن باز می‌شود. گزینه Open File Explorer  را انتخاب کنید و گزینه This PC را بی‌یابید و سپس روی OK کلیک کنید.

دسترسی به ابزار قدرتمند و مخفی کامند پرومپت

windows10-command-prompt-experimental-100564946-gallery

کامند پرومپت  ویندوز 10  تجهیز به ویژگی‌های کاربردی مثل کپی و پیست شده است. در این بخش می‌توانید دستوری را که می‌خواهید با میانبر های Crtl+C و Crtl+V کپی و پیست کنید.

برای فعال کردن این ویژگی، کامند پرومپت را باز کنید و روی نوار عنوان آن راست کلیک کنید. سپس Properties را انتخاب کرده و در زیر بخش Exprimental هر چیزی را که می‌خواهید فعال کنید.

برنامه‌ریزی زمانی ری استارت‌ها

windows-10-scheduled-restart-100568339-gallery

این ویژگی عالیست، اگر آپدیت‌هایی دارید که در صف انتظار برای ری بوت شدن سیستم هستند،  ویندوز 10  به شما این امکان را می‌دهد که ری استارت سیستم را زمان بندی کنید.

آپشن تنظیمات را در منوی استارت باز کنید. سپس به Updates and Recovery > Windows Update بروید. اگر آپدیت در صفی دارید، صفحه‌ای را در قسمت چپ می‌بینید که در آن می‌توانید پس از آنکه روی دکمه رادیویی Select a restart time کلیک کردید،  ری بوت‌هایتان را زمانبندی کنید.

میانبرهای جدید صفحه کلید

keyboard-100564943-gallery

مود حرفه‌ای‌ها (GodMode)

windows-10-godmode-100568343-gallery

مود حرفه‌ای به ویندوز 10 باز گشته است، ولی برای دسترسی به آن باید منوی مخفی حرفه‌ای ها را باز کنید. برای این کار پوشه‌ای بسازید و نامش را به {GodMode.{ED7BA470-8E54-465E-825C-99712043E01C تغییر دهید. نقطه پس از GodMode را فراموش نکنید. البته به جای این کلمه می‌توانید از هر کلمه دیگری هم استفاده کنید.

 

انتقال برنامه‌های باز بین دسکتاپ‌های مجازی

windows10-move-apps-virtual-desktops-100564951-gallery

دسکتاپ‌های مجازی به شما این امکان را می‌دهند که برنامه‌های باز را در نواحی مختلف از هم جدا کنید. در واقع این ویژگی چند نسخه از دسکتاپ را به صورت مجازی ارائه می‌دهد. برای حرکت بین دسکتاپ‌های مجازی می‌توانید از Task view یا windows Key + Tab استفاده کنید. ترکیب دکمه Alt+Tab هم می‌تواند شما را بین برنامه‌های باز در تمامی دسکتاپ‌ها حرکت دهد.

اما برای انتقال یک برنامه باز از یک دسکتاپ به دسکتاپ دیگر باید به سراغ دسکتاپی بروید که برنامه در آن باز است. روی Task View در نوار وظیفه کلیک کنید. در این صفحه می‌توانید فهرستی از تمام برنامه‌های باز در دسکتاپ‌های مجازی را ببینید. روی برنامه‌ای که می‌خواهید حرکت دهید راست کلیک و سپس Move to> Desktop را انتخاب کنید.

غیر فعال کردن ویژگی ارتقای کیفیت خودکار برنامه فوتوز

windows10-photos-app-auto-enhance-off-100564950-gallery

برنامه فوتوز ویندوز 10 در شکل یک برنامه سراسری ساخته شده است که در دستگاه‌های مختلف خود را با اندازه صفحه نمایش تطبیق می‌دهد.

اگر نمی‌خواهید که این برنامه به طور خودکار عکس شما را تغییر دهد، باید به بخش تنظیمات رفته و زیر بخش Viewing & Editing ، گزینه “Automatically enhance my photos when they can be improved”  را غیر فعال کنید.

نقشه‌های آفلاین

windows-10-offline-maps-100564944-gallery

یک برنامه سراسری دیگر برنامه Maps است. خوبی این برنامه این است که امکان استفاده از نقشه‌های آفلاین را می‌دهد. برای اینکار باید به بخش تنظیمات بروید و سپس روی Download or update maps کلیک کنید.

پس از اینکار به تنظیمات باز گردانده می‌شوید. در اینجا می‌توانید قاره و سپس کشوری را که می‌خواهید نقشه‌هایش را داشته باشید انتخاب کرده و از آنها استفاده کنید. خوشبختانه ویندوز پیش از آغاز دانلود میزان حجم نقشه‌ها را به شما اعلام می‌کند.

خلوت کردن نوار وظیفه

windows10-taskbar-clutter-100564957-gallery

هر کاری که می‌خواهید انجام دهید یک جوری گذرتان به راست کلیک کردن روی نوار وظیفه می‌افتد. برای اینکه بتوانید این نوار را کمی خلوت‌تر کنید، باید پس از راست کلیک کردن روی نوار، گزینه Show Task View را از انتخاب در بی‌آورید. با اینکار آیکن دسکتاپ‌های مجازی از نوار حذف می‌شود. با انتخاب  Search > Disabled هم جعبه Ask me anything کورتانا ناپدید می‌شود.

فعال کردن مود تبلت

windows10-tablet-mode-100564956-gallery

یکی از قابلیت‌های دوست داشتنی ویندوز 10 تغییر از مود دسکتاپ به مود تبلت برای دسکتاپ‌های لمسی آنهم فقط در یک چشم بهم زدن است. در سیستم تری به دنبال آیکنی شبیه به یک حباب متنی باشید. ایکنی که متعلق به Action Center ویندوز است. روی دکمه Tablet Mode کلیک کنید. تمام.

بزرگ کردن منوی استارت

windows10-expand-start-100564949-gallery

برای اینکار باید منوی استارت را باز کنید و روی Expand Start که در قسمت بالا سمت راست قرار گرفته کلیک کنید.

سفارشی کردن منوی استارت

windows10-start-menu-customization-100564953-gallery

پس از نصب ویندوز یکی از اولین کارهایی که باید انجام داد سفارشی کردن منوی استارت است. اگر از کاشی‌های زنده منوی استارت خوشتان نمی‌آید، کاری ندارد، خیلی راحت می‌توانید روی آنها راست کلیک کرده و Uninstall را انتخاب کنید. بعلاوه می‌توانید با راست کلیک کردن روی هر برنامه‌ای که می‌خواهید و انتخاب گزینه Pin to Start، منوی استارتتان را درست مثل قدیمها بسازید.

خلاص شدن از چیزهای قدیمی

windows-10-delete-old-os-100568342-gallery

زمانی که از ویندوز 7 یا 8 به ویندوز 10 بروزرسانی می‌کنید، برخی از فایلهای قدیمی در پوشه‌ای با نام  Windows.old می‌مانند. اگر مطمئنید که دیگر به آنها نیازی نخواهید داشت، می‌توانید این پوشه را پاک کنید.

اما برای پاک کردن آن باید Free up disk space by deleting unnecessary files را جستجو کنید. روی میانبر آمده کلیک و هارد درایو اصلی خود را انتخاب کنید و در پنجره ظاهر شده Clean up system files را انتخاب کنید و سپس پس از چند ثانیه revious Windows installations را تیک بزنید. سپس OK کنید.

نتیجه گیری:خب دوستان عزیز در این آموزش پرداختیم به آموزش جدیدترین ترفندهای ویندوز 10  به صورت تصویری امیدوارم از این آموزش لذت برده باشین و خوشتون اومده باشه همراه با ما باشید دوستان گرامی و عزیز.

منبع:itresan.com

www.amozesh.net

مطلب پیشنهادی

بهترین کروم بوک برای سال ۲۰۱۷

راهنمای خرید بهترین کروم بوک برای سال ۲۰۱۷

بهترین کروم بوک برای سال ۲۰۱۷ بررسی و راهنمای خرید بهترین کروم بوک برای سال ...

یک دیدگاه

  1. سلام ممنون از مطلب و مطالب خوبتون بسیار مفید بود

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *