خانه / طراحی و گرافیک / آموزش تصویری فتوشاپ و ترفند جدید نحوه بهینه‌سازی و تنظیمات رنگی gif

آموزش تصویری فتوشاپ و ترفند جدید نحوه بهینه‌سازی و تنظیمات رنگی gif

فتوشاپ
فتوشاپ

آموزش تصویری فتوشاپ و ترفند جدید نحوه بهینه‌سازی و تنظیمات رنگی gif

مقدمه: عزیزان  هر چه بیشتر با فشرده سازی gif کار می‌کنید، بیشتر درمی‌یابید که مرحله مهم و حیاتی، کاهش تعداد رنگها به یک حداقلی است که هنوز تصویر به خوبی قابل مشاهده باشد.اغلب مردم به این موضوع توجه نمی‌کنند که تنظیم مقدار ۳۲ رنگ می‌تواند همان کاری را انجام دهد که تصویر در حالت هزاران رنگ انجام می‌دهد.

باز کردن و ذخیره فایل در فتوشاپ

در فتوشاپ گزینه File\Open را انتخاب کنید. کادر محاوره‌ای Open نمایان می‌شود. فایلی که می‌خواهید به قالب gif تبدیل شود را انتخاب کرده و سپس Open را کلیک نمائید. سپس گزینه File\Save for Web را انتخاب نمائید. کادر محاوره‌ای Save For Web فعال می‌شود و فتوشاپ یک کپی دیگر از فایل اصلی را ایجاد می‌کند.

 

تعیین تنظیمات اولیه gif

به کار عملی قبلی مراجعه کرده و نوع فشرده سازی gif و تنظیمات مربوط به Dither و Lossy را تعیین کنید. از لیست Colors کمترین مقدار را انتخاب کنید که هیچ کاستی و کمبودی را نسبت به فایل اصلی ایجاد نمی‌کند. برچسب Optimized را انتخاب کنید تا نتایج را مشاهده نمائید.

 

قفل کردن رنگ‌های مهم

در زبانه Color Tab کلیک کنید. ابزار قطره چکان (Eyedropper) را در کادر محاوره‌ای Save For Web انتخاب کرده و سپس یک رنگ برجسته و آشکار تصویر را انتخاب نمائید.

رنگ متناظر در قسمت Color Table برجسته می‌شود. با کلیک کردن دکمه Lock که در پائین Color Table قرار دارد، رنگ انتخاب شده را قفل کنید. انجام این کار سبب نگهداری و حفظ آن رنگ در هنگام فشرده سازی تصویر می‌شود. برای سایر رنگ‌های مهم موجود در تصویر نیز می‌توانید این کار را تکرار کنید.

 

حذف رنگ‌های بسته

در حالتی که تصویر را در قسمت Optimized نگاه می‌کنید، گزینه Sort by Luminance را از منوی کشویی پالت Color Table انتخاب کنید. در Table Color ، رنگ بسته مورد نظر را انتخاب کنید تا قفل شود و سپس از منوی پالت مزبور، گزینه Delete Color را انتخاب کنید. طرح موجود در پیش نمایش با حذف رنگ انتخاب شده مجدداً به روز رسانی می‌شود. برای حذف رنگ‌های غیرضروری دیگر می‌توانید این مراحل را تکرار کنید تا به کیفیت قابل قبولی برسید.

 

تغییر رنگهای جدول رنگ

در حالتی که رنگ‌های مهم قفل شده هستند، تعیین کنید که آیا نیاز به تغییر دیگر رنگ‌ها دارید یا خیر. برای تغییر نمونه‌های رنگ، روی رنگ موردنظر در Color Table دو بار کلیک کنید تا کادر محاوره‌ای انتخابگر رنگ نمایان ‌شود. رنگ جاری را تغییر دهید و به آیکون Web-Safe برای انتخاب رنگهای مناسب وب توجه داشته باشید. دقت کنید که زمانیکه این آیکون در کنار کادر رنگ انتخاب شده قرار داشته باشد؛ رنگ انتخاب شده، مناسب وب نیست. برای انتخاب نزدیکترین رنگ به رنگ انتخاب شده که مناسب وب هم باشد، روی آیکون مزبور کلیک کنید.

 

ذخیره Color Table

در صورتی که با انواع مشابهی از فایل تصویری مزبور کار می‌کنید یا می‌خواهید یک‌ سری از تصاویر موجود از رنگ بندی یکسانی استفاده کنند، فقط کافی است تا Color Table خود را ذخیره کنید. بدین منظور گزینه Save Color Table را از منوی پالت Color Table انتخاب نمائید. در کادر محاوره‌ای Save As که نمایان می‌شود یک نام برای جدول رنگ‌تان وارد کرده و سپس دکمه OK را کلیک نمائید.

 

* توجه *

استفاده از یک جدول رنگ ذخیره شده

برای بارگذاری یک جدول رنگ ذخیره شده و استفاده از آن در دیگر تصاویر، کادر محاوره‌ای Save For Web را باز کرده و سپس گزینه Load Color Table را از منوی پالت Color Table انتخاب نمائید.

 

 

نتیجه گیری:کاربران عزیز به انتهای موضوع بهینه‌سازی و تنظیمات رنگی gif رسیدیم، برای تبدیل رنگ‌های موجود به رنگهای مناسب وب (Web-Safe) از نوار لغزنده Web Snap که در گوشه راست بالای کادر محاوره‌ای Save For Web قرار دارد، استفاده کنید.مقادیر بالا در نوار لغزنده Web Snap ، رنگ‌های مناسب‌تری را در پالت Web-Safe وارد می‌کند. پالت Web-Safe به زیرمجموعه‌ای از رنگ‌ها اشاره دارد که می‌توانند در تمام مرورگرها و تمامی سیستم عامل‌ها بطور دقیق ایجاد شده و نشان داده شوند. در صورتی که می‌خواهید همه کسانی که تصاویر گرافیکی شما را از در طریق وب مشاهده می‌کنند، همان رنگ‌بندی موجود در سیستم شما را ببینند از Web – Safe استفاده کنید.

گردآوری:آموزش دات نت

منبع: tebyan

مطلب پیشنهادی

اپلیکیشن Twilight

با اپلیکیشن Twilight شب ها به خوابی عمیق فرو بروید

اپلیکیشن Twilight با اپلیکیشن Twilight شب ها به سادگی به خوابی عمیق فرو بروید آیا ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مشاهده محصولات به قسمت فروشگاه سایت مراجعه نمایید. رد کردن